GETTING MY BADANIE OCT OKA TO WORK

Getting My Badanie oct oka To Work

Getting My Badanie oct oka To Work

Blog Article

Niekiedy lekarz podaje Pacjentowi specjalne krople rozszerzające źrenice, które mogą spowodować chwilowy światłowstręt i zaburzenia widzenia. Z tego względu po zakropleniu oczu nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych. Przybądź więc do kliniki z osobą towarzyszącą, która odwiezie Cię bezpiecznie do domu.

Wymaga nowoczesnej aparatury, jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne, także dla dzieci i kobiet w ciąży.

Na ogół przeprowadzana jest nawet bez użycia jakichkolwiek kropli. Niekiedy tylko stosuje się krople rozszerzające źrenice, celem poprawienia jakości obrazu. Zakroplenie następuje wówczas około 20 minut przed samym badaniem.

OCT oka wykorzystuje technologię, która jest lepsza w porównaniu z ultradźwiękami, z tą różnicą, że wykorzystuje światło zamiast dźwięku, dzięki czemu uzyskuje się czystszą i ostrzejszą rozdzielczość.

Materiały zamieszczone w serwisie Kliniki.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie.

Umożliwia to bardzo wczesne wykrycie zmian w przedniej i tylnej części gałki ocznej, w tym rogówki, kąta przesączania, plamki, nerwu wzrokowego i siatkówki. Dzięki badaniu OCT możliwe jest m.in.

Badanie OCT nerwu wzrokowego to badanie, które pozwala ocenić grubość włókien nerwu wzrokowego. Najczęściej jest wykonywane, gdy okulista chce potwierdzić lub wykluczyć rozpoznanie jaskry, czyli przewlekłMoi uszkodzenia nerwu wzrokowego związanego najczęściej z podwyższonym ciśnieniem na dnie oka. W standardowym badaniu okulistycznym lekarz ocenia budowę nerwu wzrokowego. Jeśli obraz nerwu here wzrokowego wskazuje na możliwość rozwoju jaskry, okulista skieruje pacjenta na badanie OCT tarczy nerwu wzrokowego (badanie to najczęściej wykonuje się w połączeniu z badaniem pola widzenia).

Warto przed wykonaniem badania porównać cenniki poszczególnych klinik. Należy zaznaczyć, że badanie OCT to metoda, której nie można wykonać we wszystkich gabinetach okulistycznych. Istnieje możliwość wykonania badania na NFZ. Wtedy lekarz wystawiający takie zalecenie, najczęściej kierując pacjenta do konkretnej placówki.

W szerszym kontekście, technologia OCT wykorzystywana jest również w diagnostyce chorób innych narządów, takich jak skóra, klatka piersiowa czy mózg.

Ile trwa badanie OCT? Zajmuje z reguły jedynie kilkanaście minut i może być wielokrotnie powtarzane, ze względu na wysokie bezpieczeństwo.

Badanie OCT pozwala na ocenę narządu wzroku – powtarzalny pomiar grubości siatkówki. Jest zaliczane do grupy badań obrazowych i wykonuje je lekarz okulista. Specjalne urządzenie umożliwia specjaliście sprawdzenie przedniej i tylnej części gałki oka i plamki żółtej.

Podsumowując, badanie OCT jest bezinwazyjną i bezpieczną procedurą diagnostyczną, pozwalającą na dokładne określenie stanu siatkówki i nerwu wzrokowego.

Niewątpliwą zaletą tomografii OCT jest szybkość przeprowadzenia badania (około 10 minut) oraz brak szkodliwego promieniowania, które mogłoby uszkodzić tkanki oka.

Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji siedzącej. Broda oparta jest o specjalną podpórkę, dzięki której głowa zyskuje stabilność, a pacjent nie porusza się. Urządzenie diagnostyczne wyposaża single jest w soczewkę, wyglądem przypominającą wizjer znajdujący się w drzwiach.

Report this page